Last minute dovolená Tunisko 2024

Zdraví a zdravotní rizika

Zdraví a zdravotní rizika

Tunisko je země z pohledu Evropana poměrně bezpečná a při výletech s cestovní kanceláří žádná neobvyklá rizika nehrozí. Je třeba počítat zejména s horší hygienou, takže při konzumaci místní stravy například u stánku či pití místní vody hrozí zažívací problémy. Pokus plánujete dobrodružnější pobyt, může se hodit očkování proti hepatitidě A a B (Twinryx).

V Tunisku neplatí karta zdravotní pojišťovny, je třeba sjednat zdravotní připojištění. U lékaře budete v řadě případů nuceni zaplatit hotově, ale pojišťovna vám náklady následně proplatí. Vzhledem k poněkud horší kvalitě zdravotní péče je vhodné raději vyhledat kvalitní soukromé lékaře, ve většině hotelů budou k dispozici kontakty na ověřená zdravotnická zařízení. Mnoho větších hotelů má také vlastního lékaře. Pokud zdravotní obtíže nevyžadují okamžitou lékařskou pomoc, je často nejlepším řešením návrat do ČR.

Při úrazu či nemoci se doporučuje vyhledat kvalitního soukromého lékaře.

Střevní obtíže

Pokud nejste otrlí cestovatelé, zřejmě vás v Tunisku neminou střevní obtíže. V Tunisku je totiž jiná strava i střevní mikroflóra, takže pokud se budete stravovat s místními, nejspíš průjmu neujdete. Největší nebezpečí číhá v místní vodě, také se nevyplatí kupovat různé pochybně skladované maso. Zeleninu a ovoce důkladně umývejte. Ze smažených pochutin u stánků a pečiva v obchodech obvykle žádné vážné potíže nebývají.

Voda v Tunisku

Voda v Tunisku

Choulostivý evropský žaludek není v žádném případě stavěný na úroveň hygieny v Tunisku, takže počítejte se střevními problémy. Určitě není třeba mít obavy z jídla a pití v hotelu či slušnější restauraci, vyhněte se však pití vody z kohoutku nebo dokonce někde ve městě. Bezpečná je pouze balená voda, u které vždy zkontrolujte uzávěr – obchodníci si někdy přilepšují „recyklací“ a do použitých lahví napustí vodu z kohoutku. Vyplatí se nakupovat v místních samoobsluhách a ne v turisty navštěvovaných krámcích, rozdíl ceny balené vody je i desetinásobný.

Tunisko nemá mnoho zdrojů kvalitní pitné vody a značná část se proto získává odsolováním. Na rozdíl od ČR se voda nedezinfikuje UV zářením, ale ještě postaru chlórem. Voda z kohoutku je teoreticky nezávadná, ale nemusí to být vždy pravidlem a navíc často chutná odporně.


Doporučené léky

Na střevní potíže se doporučují různé léky, nejčastěji Endiaron, Immodium a nověji Espumisan. Velmi často mají mizivý či nulový účinek a Immodium navíc problém pouze odloží. Mnohem rozumnější je použít Smektu, což je v podstatě pouze jíl, který rozmícháte a vypijete. Nepůsobí nijak chemicky a na rozdíl od „léků“ obvykle skutečně pomůže. Další možností je zakoupit v místní lékárně domácí prostředky, které údajně fungují vcelku dobře.

V krátkosti o nás

Web tunisko-dovolene.cz nabízí přehled informací pro turistickou destinaci Tunisko, kam ročně zavítá několik tisíc českých turistů hledající vhodné podmínky pro svoji dovolenou. V nabídce zájezdů naleznete levné last minute zájezdy a zajímavé lokality.

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).