Last minute dovolená Tunisko 2023

Peníze a měna

Tuniská měna

Tuniský millim

V Tunisku se platí tuniským dinárem (někdy též denár), který se v Tunisku označuje jako TD a v zahraničním obchodě jako TND. Dinár se dělí poněkud netradičně na 1000 milimů, které existují v drobných mincí již od 5 milimů. Cena dináru vůči koruně pozvolna klesá, za posledních 10 let se propadla zhruba na třetinu. V současnosti odpovídá 1 euro zhruba 2 dinárům, jeden dinár tedy vychází na necelých 12,50 Kč.

Dinár je státem kontrolovaná měna, která není volně směnitelná. Má tedy pevný kurz daný centrální bankou Tuniska a nelze ji dovážet ani vyvážet. Koruny nelze v Tunisku směnit, musíte si přivézt eura, dolary či libry.

Čím se dá platit?

Nejlepší je platit přímo v dinárech, obchodníci na tržišti přijmou i dolary či eura. Pokud však platíte v cizí měně, rovnou smlouvejte o cenu v dolarech či eurech, jinak počítejte s úmorným dohadováním o kurzu.

V hotelích většinou bývá k dispozici směnárna a poslední dobou jsou rozšířené i bankomaty. Při platbě kartou v seriózním hotelu se netřeba ničeho obávat, ale u bankomatů raději počítejte se zvýšenou částkou za výběr – často i 100 Kč.


Kde vyměnit dináry?

České koruny nelze v Tunisku směnit a dináry lze nakoupit pouze v Tunisku, musíte si proto vzít eura či dolary. Dináry můžete vyměnit v hotelu či v kterékoliv směnárně, kurz je pevně stanovený centrální bankou, takže je úplně jedno, kde peníze směníte. Černý trh prakticky neexistuje. Dináry se nesmí vyvážet a přísně se to kontroluje. Pár drobných zřejmě nebude nikdo řešit, ale raději zbytečně neriskujte. Při zpětné výměně je velmi nevýhodný kurz a maximálně smíte zpětně směnit 100 dinárů, navíc musíte dokazovat, kde jste je koupili. Směňujte proto raději postupně menší částky a vždy si nechávejte potvrzení ze směnárny.

Vlajka meny USD USD = změna {value}%
Vlajka meny EUR EUR = změna {value}%

Jinou otázkou je výměna eur či dolarů v ČR – zde se vyplatí sledovat aktuální kurz, protože někdy jdou kurzy dolaru a eura proti sobě. Výměna se jednoznačně nejvíc vyplatí ve směnárnách v centru Brna či Prahy. Se směnárníky lze smlouvat a na větší částky můžete uhádat výraznou slevu, kurz se od banky liší až o korunu za dolar či euro.

Ceny v Tunisku

Obecně je v Tunisku levněji, ale na ceny domorodců se cizinci nedostanou a navíc výrazně proděláte dvojí výměnou peněz. Ve výsledku tedy počítejte s cenami podobnými těm v ČR. V turistických oblastech a centrech měst je vždy mnohonásobně dráž než v normálním obchodě. Pokud nechcete příliš platit a pokaždé se dohadovat o cenu, nakupujte v místních samoobsluhách mimo hlavní turistické trasy – ceny jsou pevné a často mnohonásobně nižší. Výrazně se dá ušetřit také například nákupem jídla na místních trzích či ve vývařovnách, dejte si ale pozor, co kupujete. Někde bývají ceny v milimech, nenechte se proto zaskočit cenami jako 1500 za chlebovou placku.

1 tuniský dinár (TDN) odpovídá cca 12,50 Kč.

Produkt Cena Produkt Cena
Pečivo 0,25 TND Broskve (1kg) 1,5 TND
Mléko 0,5 TND Banány (1kg) 1,3 TND
Máslo 0,5 TND Papriky (1 kg) 0,5 - 1 TND
Sýr (100g) 0,75TND Rajčata 0,5 - 1,5TND
Balená voda (2l) 0,5 TND Hroznové víno (1 kg) 1 - 1,5 TND
Pivo 0,85 TND Jídla v restauracích od 5 TND
Víno (1l) 2 - 5 TND Pohled 0,2 - 0,5 TND
Coca Cola, limo od 0,6 TND Známka na pohled 0,6 TND
Džus (1l) od 1 TND Taxi cca 0,6 TND
Káva 2,5 TND Internet (1h) 1,5 TND
Zmrzlina 0,5 - 1 TND

Kolik si vzít peněz s sebou?

Výše prostředků samozřejmě záleží na vašich plánech a druhu pobytu. Pokud máte hotel s vlastní pláží a all inclusive, může vám na týden stačit pár desítek euro, které možná ani neutratíte. Jestli plánujete další cestování v rámci Tuniska, nákupy a návštěvy památek, raději přibalte 100-200 euro na osobu a platební kartu s nějakou rezervou. Jídlo a doprava jsou poměrně levné, půjčení skútru či auta také nevychází přehnaně draho. Horší je to se vstupy na památky, turistickými atrakcemi a případně fakultativními výlety.

Smlouvání o ceny

Hodně smlouvejte

Na tržištích a v řadě krámků je zcela běžné smlouvat o cenu. Nenechte se ošálit, tento boj nemůžete vyhrát a vždy zaplatíte podstatně víc než místní. Arabové jsou totiž mistři smlouvání a mají spoustu času. Vy naopak něco chcete a obvykle nemáte 2 hodiny času na smlouvání o suvenýr. Počáteční cena je vždy mnohonásobně nadsazená, často 5x až 10x.

Nikdy neakceptujte první nabídku a nenabízejte cenu, kterou nejste ochotni dát. Také si neberte do ruky nebo nenechte vnutit něco, co nechcete. Jinak budete mít obrovský problém, jak se obchodníka zbavit. Nenechte se rozhodit hraným rozčilováním či lkaním o hladovějících dětech a podobně – obchodníci obvykle nejsou ani na naše poměry nijak chudí a na obchodě s vámi rozhodně neprodělají.

Během smlouvání lze cenu snížit až o 2/3 z původní ceny.

Levnější ceny jsou na místních tržištích – tedy těch pro místní a ne pouze pro turisty. Většinou je najdete u přístavu a v zapadlých uličkách a zákoutích. Samoobsluhy pro místní mají také výrazně nižší a pevné ceny.

V krátkosti o nás

Web tunisko-dovolene.cz nabízí přehled informací pro turistickou destinaci Tunisko, kam ročně zavítá několik tisíc českých turistů hledající vhodné podmínky pro svoji dovolenou. V nabídce zájezdů naleznete levné last minute zájezdy a zajímavé lokality.

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).